W dniach od 8 do 15 maja 2009 roku odbyła się VI edycja „Tygodnia Bibliotek”. Hasło tegorocznego programu brzmiało „Biblioteka to plus”. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu zorganizowała różne formy mające na celu zachęcenie czytelników do częstego korzystania z jej usług. Zorganizowane zostały lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży z okolicznych Szkół i czytanie bajek dla dzieci z Przedszkola Samorządowego w Przedborzu.

 

Lekcje biblioteczne miały na celu zapoznanie czytelników z pracą bibliotekarza i biblioteki, dzieci i młodzież uczona była posługiwania się katalogami i szybkiego wyszukiwania potrzebnych im książek. Ta forma miała również na celu zapoznanie i zaprezentowanie obecnym i potencjalnym czytelnikom posiadanych przez bibliotekę książek, a także pokazanie, że oprócz książek, w bibliotece można również poczytać gazetę czy skorzystać z komputera z dostępem do Internetu. Lekcje biblioteczne już od małego wpajają dzieciom potrzebę korzystania z usług biblioteki i wytwarzają w nich nawyk czytania. Podczas lekcji bibliotecznych czytelnicy zwiedzili placówkę, dowiedzieli się jak szybko i skutecznie znaleźć w książkach i w Internecie potrzebne informacje. Oprócz tej formy, w Bibliotece odbyło się również głośne czytanie bajek dla dzieci z przedborskiego przedszkola. Przedszkolakom książki czytali bibliotekarki i zaproszeni goście.

W dniu 11.05.2009 r., od godziny 10.00, odbyło się czytanie bajek dla przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola w Przedborzu. Udział w spotkaniu wzięła grupa 6-ciolatków z wychowawczynią panią Ewą Rzepecką i panią Agatą Siedlecką. Zaproszony na tę okazję Sekretarz Miasta Przedborza, pan Wojciech Karbownik, przeczytał dzieciom bajki Jana Brzechwy: „Samochwała”, „Skarżypyta”, „Kłamczucha”, „Leń” i „Kwoka”. Przedszkolaki zobaczyły również bibliotekę „od środka’, zwiedziły wszystkie pomieszczenia, zapoznały się z pracą bibliotekarza, dowiedziały się jak założyć kartę i jakie książki mogą wypożyczyć do domu, a z jakich mogą korzystać na miejscu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się znajdujące na półkach książki, które dzieci chętnie wyjmowały i przeglądały. Przedszkolakom najbardziej spodobały się nietypowe książki w formie poduszek, którymi można się bawić, wyjmując i wkładając kolejne elementy. Na koniec na pamiątkę pobytu dzieci wykonały samodzielnie rysunki w Kronice Biblioteki.

W dniu 12.05.2009 r., od godziny 10.00, bibliotekę odwiedziły dwie grupy przedszkolaków: 5-ciolatki z wychowawczynią panią Barbarą Michalską i 4-latki z panią Anną Zielińską. Dzieci przybyły posłuchać bajek Jana Brzechwy, które przeczytała im Sylwia Tymińska, dyrektor przedborskiej biblioteki. Po wysłuchaniu przeczytanych bajek, przedszkolaki miały okazję obejrzeć pomieszczeń biblioteki, na codzień niedostępnych dla czytelników, dowiedzieć się jak segregowane i układane są książki na półkach, jakie książki są w posiadaniu biblioteki oraz jak z nich korzystać.

Również w dniu 12.05.2009 r., od godziny 10.50, odbyła się lekcja biblioteczna z uczniami z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Przedborzu. Klasa IV z panią Agnieszką Kawką, po raz pierwszy miała możliwość uczestnictwa w tego typu zajęciach. Dzieci dowiedziały się jakie książki znajdują się przedborskiej bibliotece i w jaki sposób mogą ich wypożyczyć, poznały podstawowe działy i katalogi, według których są segregowane książki. Ponieważ dzieci zainteresowały książki znajdujące się w bibliotece, a żadne nie było czytelnikiem, wszystkim zostały założone karty czytelnicze i pożyczone książki.

13.05.2009 r. był trzecim dniem poświęconym na czytanie bajek dla przedszkolaków. Od godziny 10.00, grupa 6-ciolatków, z wychowawczyniami: panią Teresą Sujką, Wiesławą Poźniak i panią Wiesławą Madejską, miały okazję wysłuchania bajek. Sekretarz Miasta Przedborza, pan Wojciech Karbownik przeczytał bajkę Juliana Tuwima pt. „Rzepka”, Sylwia Tymińska przeczytała bajkę Jana Brzechwy „Sójka”, pani Wiesława Poźniak przeczytała „Lokomotywę” Juliana Tuwima.

Dnia 14.05.2009 r., od godziny 12.50, lekcji bibliotecznej z klasą V B, przybyłą z panią Wioletą Kowalską, przyglądali się panowie Mateusz Magdziarz i Łukasz Zborowski z telewizji NTL Radomsko. Podczas lekcji bibliotecznej pan Magdziarz przeprowadził krótkie wywiady z dziećmi, pytał ich o ulubione książki, a pan Zborowski wszystko uwieczniał na taśmie. Było bardzo wesoło.

Również Filia Biblioteczna w Górach Mokrych, z okazji „Tygodnia Bibliotek”, zorganizowała dla dzieci wycieczkę i zwiedzanie biblioteki połączoną z wręczeniem dyplomów. Dnia 12.05.2009 roku bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Górach Mokrych wraz ze swoimi wychowawczyniami: panią Haliną Kokosińską i panią Joanną Sawą. Dzieci przyniosły do biblioteki własnoręcznie namalowane rysunki swoich ulubionych bohaterów książkowych. Rysunki powieszono w bibliotece. Stanowią one piękną dekorację wnętrza. Najpiękniejsze prace zostały nagrodzone dyplomami. Dyplom otrzymały: Ania Michalska kl.II, Dominika Deryło kl.II, Dominika Wicik kl.III. Na koniec dzieci wpisały się do Księgi Pamiątkowej.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach „Tygodnia Bibliotek” 2009, przybyłym gościom, panu Sekretarzowi i panom z telewizji NTL, dzieciom, młodzieży i wychowawczyniom. Dziękujemy i zapraszamy ponownie w przyszłym roku.


Tekst: S.T.


Zdjęcia z dnia 11.05.2009 r.

Zdjęcia z dnia 12.05.2009 r.

Zdjęcia z dnia 13.05.2009 r.

Zdjęcia z dnia 14.05.2009 r.

Zdjęcia z dnia 12.05.2009 r. - Góry Mokre