W dniach 8-9.10.2022r. odbyły się 45. Ogólnopolskie Spotkania z Poezją Marii Konopnickiej w Przedborzu organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Przedborzu przy współpracy z Miejskim Domem Kultury w Przedborzu i Towarzystwem im. Marii Konopnickiej w Przedborzu i w Górach Mokrych. Projekt ten był realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a patronat nad imprezą objęła Poseł – Pani Anna Milczanowska. Podczas imprezy życzenia od Pani Starosty Beaty Pokory przekazał Radny Powiatowy Pan Michał Koski.
W związku z tym, że na 2022 rok przypadła 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej (23 maja), a 8 października – 112. rocznica jej śmierci, w ciągu tego roku w Przedborzu odbyło się kilka imprez związanych z poetką. 45. Ogólnopolskie Spotkania z Poezją Marii Konopnickiej w Przedborzu, które odbyły się w miniony weekend, uroczyście zakończyły Rok Marii Konopnickiej.
 
W pierwszym dniu obchodów, w przedborskim MDK odbyły się przesłuchania w konkursach poezji mówionej i poezji śpiewanej oraz warsztaty artystyczno-plastyczne. Dodatkowo, można było obejrzeć wystawę prac pokonkursowych: „Maria Konopnicka i jej bajkowy świat”.
W drugim dniu wręczono nagrody laureatom konkursu poezji mówionej, poezji śpiewanej i konkursu plastycznego. W tym dniu odbył się również koncert Sylwetra Domańskiego, który rozpoczął drugi dzień obchodów, a na zakończenie wystąpił duet: Pani Małgorzata Błońska i Pani Agata Paździerska.