DSC03725W dniu 9 czerwca br. obchodzone było święto Przedborza. Impreza odbywała się na stadionie MKS Pilica Przedbórz. Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji, konkursów, zabaw, pokazów i występów artystycznych.
Początek imprezy zarezerwowany był dla małych mieszkanek Przedborza. Wybór „Mini Miss Przedborza 2012” był bardzo trudny, gdyż wszystkie uczestniczki prezentowały się wspaniale. Jednak koronę Małej Miss mogła  zdobyć tylko jedna. Mini Miss została Zuzanna Strojkowska. Po emocjach związanych z wyborem najpiękniejszej małej przedborzanki odbył się krótki pokaz tańca zespołu „Żaklinki” z ZS-G w Przedborzu, a następnie swoje umiejętności zaprezentowali wspaniali  mali Karatecy.
Kolejnym punktem programu był koncert zespołu „Milky Boys”. Konecki zespół składający się z młodziutkich muzyków w wieku 10 – 11 lat zaprezentował wysoki poziom umiejętności gry na instrumentach muzycznych i talent wokalny. Chłopcy swym występem  porwali publiczność.
W trakcie występów  gwiazd i zespołów, poza sceną odbywały się konkursy na najlepszą sałatkę i najlepszy kugiel z Przedborza. Najsilniejsi mieszkańcy miasta i gminy Przedbórz brali udział w zawodach w przeciąganiu liny i przepychania wozu strażackiego.
Oficjalne otwarcie imprezy przez Burmistrza Miasta – Pana Miłosza Naczyńskiego i Sekretarz Miasta – Panią Renatę Koską  nastąpiło o godz. 18.30. Władze miasta serdecznie powitały wszystkich przybyłych i zaprosiły do wspólnej zabawy. 
Po uroczystym otwarciu na scenę w pięknych strojach weszli uczniowie ZS-G w Przedborzu i zaprezentowali pokaz tańca towarzyskiego, który publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Następnie na przedborskiej scenie pojawił się  zespół „Helou”, który swoim występem rozgrzał publiczność. Pod sceną szalała młodzież, dzieci i dorośli. Nie obyło się bez bisowania. Gdy wybiła 21.00 na scenie pojawiła się oczekiwana gwiazda wieczoru -  Robert Janowski ze swoim zespołem. Muzyk znany z telewizyjnych programów rozrywkowych zaprezentował swoje utwory oraz największe przeboje polskich i zagranicznych wykonawców.  Po wspaniałym koncercie Roberta Janowskiego, widzów czekała następna atrakcja – pokaz fajerwerków. Sobotnie obchody Święta Przedborza zakończyły się dyskoteką pod gwiazdami trwającą do późnych godzin nocnych. Całej imprezie towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji tj. : karuzele, trampoliny, liczne budki i stragany z prześlicznymi drobiazgami. Były też okolicznościowe gadżety: balony, opaski fluorescencyjne, pocztówki. Można było również skosztować przedborskiego kugla oraz wielu innych smakołyków w bogato zaopatrzonych stoiskach gastronomicznych.
W niedzielę 10 czerwca br. również na stadionie MKS Pilica Przedbórz odbył się Festyn Powiatowy „Lato z Powiatem Radomszczańskim”, który tradycyjnie rozpoczęła parada gmin. Wspaniale zaprezentowały się miasta i gminy powiatu radomszczańskiego. Pochód spod Urzędu Miejskiego prowadziła Gmina Przedbórz, która była gospodarzem festynu. Po paradzie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie imprezy przez władze powiatu i samorządu przedborskiego. Następnie na scenie kolejno mogły się zaprezentować zespoły ludowe i orkiestry dęte z  powiatu oraz zespoły EDDIE, MAAK i DANCE EXPRESS, które świetnie rozbawiły publiczność zgromadzoną na stadionie. W trakcie festynu na boisku „Orlik” odbył się finał turnieju „Mini EURO 2012”. W ostatecznej rozgrywce Włochy (Miasto Radomsko) wygrały z Danią (Gmina Gomunice) 1:0. Mali zawodnicy po finale na głównej scenie odebrali medale i nagrody. Poza sceną odbywały się pokazy stowarzyszenia „Rota”, „Zadrugi Wierczan" oraz podnoszenia ciężarów przez grupę LKS Dobryszyce. Po godzinie 20:00, gdy na przedborską scenę szykował się wszystkim znany i przez wszystkich oczekiwany zespół PERFECT, zabawę wstrzymała ogromna ulewa, która spłoszyła znaczną część uczestników festynu. Jednak, gdy deszcz zelżał, PERFECT wszedł na scenę. Już po pierwszych dźwiękach opustoszały stadion zaczął się ponownie zapełniać tłumnie wracającą publicznością. Zespół PERFECT oczarował i rozgrzał przedborską publiczność, a gdy zaprosił do wspólnego śpiewania zwycięzcę konkursu karaoke – Bartka Łyszczarka, chłopaka z Przedborza,  widzowie nie kryli wzruszenia. Przedbórz był dumny ze swojego mieszkańca. VI Festyn Powiatowy zakończyła dyskoteka pod gwiazdami. Pogoda nie popsuła wspaniałej imprezy, a wzięło w niej udział ok. 15 tys. mieszkańców Miasta i Gminy Przedbórz oraz gości.
Fot. P.Grabalski
Tekst: M.B.

Dzień Przedborza:

Festyn „Lato z Powiatem Radomszczańskim”: