festyn_pPoniżej przedstawiamy relację Ks. dziekana Henryka Dziadczyka.
"Podstawową rolą Parafii jest jednoczenie ludzi wokół pewnych wartości, które składają się na religijność człowieka, a co za tym idzie, wokół osoby Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela.
Temu służył PIERWSZY PARAFIALNY FESTYN, który przeżywaliśmy w niedzielę, 2 września 2012 r. Idea jednoczenia wiernych w Parafii Przedbórz ma kluczowe znaczenie w aspekcie powstających dzieł, jakimi są Sanktuarium naszej Patronki, Matki Bożej Serdecznej, a także Domu Formacji i Kultury. Te dwa dzieła wpisują się trud formacji dzieci i młodzieży, upatrując w nich nadzieję na przyszłość naszej Małej Ojczyzny. To przecież my mamy być rzeźbiarzami przyszłości. Od nas zależy jaka będzie owa przyszłość. To od nas zależy jakie wartości będą dominowały w sercach obecnych i przyszłych pokoleń. Nie wolno nam stać z założonymi rękami licząc, że ktoś zajmie się wychowaniem człowieka. Czas, abyśmy się zjednoczyli i pokazali, że naszą Małą Ojczyznę kochamy i dlatego chcemy dać możliwie najlepszy pokarm głodnym duchowej strawy. Matka Boża Serdeczna jest z nami i będzie nam „pomocą i obroną”.
Powyższa idea zgromadziła bardzo liczną rzeszę uczestników.
Program festynu był bardzo bogaty. Począwszy od występu Orkiestry dętej z Przedborza, poprzez śpiew naszej scholi, indywidualnych solistów, konkurs wiedzy o Przedborzu i konkurs plastyczny, aż do finalnego koncertu wykonanego przez rodzinny zespół „Eklezja”.
Występom na scenie towarzyszyło wiele innych atrakcji. Między innymi mecz piłki siatkowej rozegrany pomiędzy klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, a mieszkańcami Przedborza, zakończony sukcesem naszych gości. Drugą atrakcją, która znalazła wielu zwolenników, była możliwość „przejechania się” wozem strażackim na sygnale.
Furorę zrobiły także obrazki przedstawiające Matkę Bożą Serdeczną bez srebrnej sukienki. Każdy chciał mieć taki obraz w domu, co oczywiście bardzo cieszy, ponieważ świadczy nabożeństwie do naszej Patronki.
Gwoździem festynu była licytacja kopii obrazu Matki Bożej Serdecznej wykonana przez p. Weronikę Lara, studentkę piątego roku ASP w Warszawie. Obraz powstał w ostatnich dniach, malowany głównie podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Ku zaskoczeniu wszystkich, pojawiło się kilku chętnych nabycia tego cennego obrazu. Cena licytowanego obrazu, zaczynając od 700 złotych, ciągle wzrastała, by w końcu osiągnąć sumę 5000 złotych.
Festynowi towarzyszyły także stoiska smakowe, które pewnie zaspokoiły nawet najbardziej wyrafinowane apetyty. Królował oczywiście kugiel, ale oprócz tej popularnej potrawy, były stoiska z ciastami, przysmaki grillowe i wreszcie…. stoisko proboszcza parafii ze smalcem, ciastem drożdżowym, kiełbasą i oryginalną herbatą.
Festyn zakończył się ok. godz. 22.00 Apelem Jasnogórskim. Trzeba mieć nadzieję, że podobny festyn uda się zorganizować w następnym roku."


Burmistrz Miasta Przedborza i Rada Miejska w Przedborzu pragną serdecznie pogratulować Ks. proboszczowi tak udanego I Festynu Parafialnego i życzą wielu następnych zakończonych sukcesem.

Fot. P. Grabalski